• Odwiedziny: 552064

DORADZTWO ZAWODOWE

Kim jest doradca zawodowy?

Ciągłe zmiany na rynku pracy, wzrastające bezrobocie, zmieniający się świat zawodów i idea uczenia się przez całe życie wpływają na zwiększenie się zapotrzebowania na działania doradcy zawodowego.

Doradca zawodowy udziela pomocy młodzieży w wyborze zawodu, kierunku kształcenia czy dalszego szkolenia. Uwzględnia przy tym zarówno możliwości psychofizyczne, sytuację życiową, potrzeby rynku pracy, a przede wszystkim możliwości systemu edukacyjnego.

Współpracuje z rodzicami i nauczycielami w procesie orientacji zawodowej uczniów. Wykorzystuje swoją wiedzę o zawodach, rynku pracy oraz technicznych środkach przekazywania informacji zawodowej.

Zgodnie z art. 26a ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tj. Dz. U z 2021 r. poz. 1082) oraz rozporządzeniem MEN z dnia 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz. U. z 2019 r. poz. 325) przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego oraz szkoły – z wyjątkiem szkół artystycznych – prowadzą zaplanowane i systematyczne działania w zakresie doradztwa zawodowego. Ich celem jest wspieranie dzieci i uczniów w procesie rozpoznawania zainteresowań i predyspozycji zawodowych oraz podejmowania świadomych decyzji edukacyjnych i zawodowych – w tym przygotowania do wyboru kolejnego etapu kształcenia i zawodu.

Cele i zdania doradcy zawodowego

Działania doradcy zawodowego polegają w szczególności na prowadzeniu:

1. w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego preorientacji zawodowej, która ma na celu wstępne zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami oraz pobudzanie i rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień;
  2. w klasach I-VI szkół podstawowych orientacji zawodowej, która ma na celu zapoznanie uczniów z wybranymi zawodami, kształtowanie pozytywnych postaw wobec pracy i edukacji oraz pobudzanie, rozpoznawanie i rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień;
  3. w klasach VII – VIII zajęć z zakresu doradztwa zawodowego.

Opracowała: Anita Dąbek - Łada