Patron naszej szkoły – święty Stanisław Kostka

Święty Stanisław Kostka był synem Jana, kasztelana zakroczymskiego i  Małgorzaty z Kryskich.
Ochrzczony został w kościele parafialnym w Przasnyszu. Do 12 lat uczyli go rodzice, a następnie jego nauczycielem był Jan Biliński.  W wieku 14 lat razem ze starszym bratem Pawłem został wysłany do szkół jezuickich w Wiedniu. Zamieszkali w konwikcie,  tzn. w internacie prowadzonym przez Ojców Jezuitów. Niedługo jednak mogli tam przebywać.  Już bowiem w marcu 1565 roku cesarz Maksymilian, niechętny jezuitom, zabrał im konwikt, zostawiając tylko kolegium.  Bracia wraz ze swoim wychowawcą, Bilińskim,  i kilku kolegami z Polski przenieśli się na stancję do domu, dzierżawionego przez Kimberkera,  zaciekłego luteranina. Początkowo nauka sprawiała Stanisławowi trudności. W drugim jednak roku należał
do najlepszych uczniów, pod koniec zaś trzeciego roku prześcignął nawet najlepszych. Zawdzięczał to nie tylko nieprzeciętnym zdolnościom, ale bardziej jeszcze pracowitości, pilności i sumienności, o czym świadczą jego notatki. Stanisław połączył naukę z życiem religijnym.
W grudniu 1565 roku ciężko zachorował. Według własnej relacji, kiedy był pewien śmierci, a nie mógł otrzymać Komunii świętej, gdyż właściciel domu nie chciał wpuścić kapłana katolickiego, wtedy sama
Św. Barbara, patronka dobrej śmierci, do której się zwrócił, w towarzystwie dwóch aniołów nawiedziła jego pokój i przyniosła mu Wiatyk.
W tej samej chorobie zjawiła mu się Najświętsza Maryja Panna z Dzieciątkiem, które złożyła mu na ręce. Od niej też doznał cudu uzdrowienia i usłyszał polecenie, aby wstąpił do Towarzystwa Jezusowego.  Rano wstał zupełnie zdrowy.
       Stanisław pragnął wstąpić do zakonu jezuitów, ale nie uzyskał zezwolenia rodziców.
W sierpniu 1567 roku, pieszo, w przebraniu żebraka, uciekł z Wiednia. W pogoń  za nim ruszył jego brat Paweł. Dotarł do Dillingen w Bawarii (około 650 km) i  zgłosił się do Piotra Kanizjusza. Ten wysłał go do Rzymu, gdzie Franciszek  Borgiasz przyjął go 28 października 1567 roku do nowicjatu. Mając 18 lat złożył  śluby zakonne.
10 sierpnia 1568 roku nagle zachorował na malarię i zmarł 15  sierpnia 1568 r.  w Rzymie. Na jego pogrzeb przybyło bardzo wielu ludzi.

Jego  motto życiowe brzmiało : „Ad maiora natus sum”- „Do wyższych rzeczy zostałem stworzony”.

My, uczniowie Szkoły w Amelinie, staramy się, by nasze życie choć w połowie przypominało krótkie, ale jakże piękne życie Świętego Stanisława Kostki...