Dzień Ziemi w naszej szkole

Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska. Z tej okazji uczniowie klasy IV oraz VI naszej szkoły przygotowali przedstawienie, w którym wyrecytowali i wyśpiewali co można zrobić dla Ziemi, jak można dbać planetę. ,,Planeta kontra tworzywa sztuczne” to hasło tegorocznej edycji Dnia Ziemi.

Każdy z nas może ratować ją, poprzez zmniejszenie korzystania z tworzyw sztucznych w codziennym życiu. Uczniowie w przedstawieniu pod tytułem ,,Jak rozweselić Ziemię?” uczyli segregacji śmieci oraz metod oszczędzania wody oraz energii. Pamiętajmy, że foliówka porzucona w lesie, na ulicy rozkłada się od 100 do 500 lat. Wnika w glebę i przenika do wód podziemnych. Staje się cichym trucicielem nas wszystkich przez wiele lat. To już nie tylko problem estetyczny. Często zużyte plastikowe torby są wywożone do lasów, stanowiąc pułapki dla drobnych zwierząt. Wabią je resztki pokarmów i napoi. Niestety tylko 8 proc. używanego przez nas plastiku jest poddawane recyklingowi. Musimy to wspólnie zmienić.

Małgorzata Piórecka