100. lecie szkoły. Przeżyjmy to jeszcze raz ...

W przeszłość przenoszą

nas wspomnienia, a w przyszłość -  marzenia”

H.G. Wells

16 września 2023 r. nasza szkoła świętowała 100-lecie swojego istnienia. Jubileuszowa uroczystość rozpoczęła się mszą św. celebrowaną przez księdza biskupa Tadeusza Bronakowskiego. Wyjątkową oprawę mszy św. zapewniła obecność pocztów sztandarowych z naszej szkoły, ze szkół w Drążdżewie i Rakach, a także Ochotniczych Straży Pożarnych z Amelina i Niesułowa.

Po mszy św. wszyscy udali się na plac szkolny, by uczestniczyć w dalszej części uroczystości, która rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie pani dyrektor Bogusława Więcek powitała zgromadzonych uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców, zaproszonych gości oraz licznie przybyłych absolwentów.

Podczas jubileuszu przedstawiona została historia szkolnictwa w Amelinie.  Z tej wyjątkowej okazji przygotowano również „Kapsułę czasu”, która zostanie otwarta za kolejnych 100 lat.
W kapsule umieszczono pamiątki dla przyszłych pokoleń. Dzięki nim nasi potomkowie będą mogli dowiedzieć się, jak wyglądała współczesna rzeczywistość, a szczególnie nasza szkoła. Po uroczystym zamknięciu i zakopaniu kapsuły przy kamieniu upamiętniającym nadanie szkole imienia, nadszedł czas na przemówienia przybyłych gości. Głos zabrali m.in. Pan Paweł Ruszczyński – wójt gminy Krasnosielc, Pani Krystyna Kiełczewska – Iwaniuk – starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie, Pan Mirosław Augustyniak – radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Pan Bogusław Rogalski – absolwent szkoły, Pan Zbigniew Deptuła – starosta powiatu makowskiego, Pani Hanna Kutryb – radna gminy Krasnosielc, Pani Barbara Kluczek – przedstawicielka dyrektorów szkół z terenu naszej gminy, ks. Szczepan Borkowski, Pani Paulina Czarkowska – przewodnicząca Rady Rodziców. Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów pod adresem naszej szkoły, a także mnóstwo życzeń na dalsze lata działalności.

Kulminacyjnym punktem była część artystyczna przygotowana przez uczniów i absolwentów szkoły, a także pokaz gimnastyczny. Widzowie docenili zaangażowanie występujących nagradzając ich gromkimi brawami.

Na zakończenie wszystkich obecnych zaproszono  na wspólny poczęstunek przygotowany przez KGW z Amelina, Grabowa i Niesułowa oraz rodziców. Nie zabrakło tortu urodzinowego, który na tę uroczystość przygotował absolwent szkoły Przemysław Myślak.

Goście chętnie zwiedzali naszą szkołę, z nostalgią oglądali przygotowane wystawy, zdjęcia,  prezentacje, a także wpisywali się do szkolnej kroniki.

Ten wyjątkowy dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i wszystkich obecnych na uroczystości.