20 listopada - Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to dzień, w którym nasza uwaga kierowana jest na dzieci i ich prawa. Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku. Dokument ten ma zapewnić jak najlepszą ochronę i opiekę najmłodszym.

Dzieci powinny znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Państwo powinno traktować dziecko podmiotowo i bezwzględnie przestrzegać przysługujących mu praw.

Najważniejsze prawa określone w Konwencji o prawach dziecka to:

- prawo do życia i tożsamości,

- prawo do wyrażania własnych poglądów,

- prawo do prywatności,

- prawo do wychowania w rodzinie,

- prawo do edukacji,

- prawo do informacji,

- prawo do odpoczynku,

- prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej,

- prawo do ochrony przed konfliktem zbrojnym,

- prawo do znajomości swoich praw,

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka  będziemy rozmawiać z uczniami o ich prawach, potrzebach i problemach. Chcemy również żeby dzieci wiedziały, gdzie mogą szukać pomocy, jeśli znajdą się w trudnej sytuacji.

Rzecznik Praw  Dziecka uruchomił specjalny Dziecięcy Telefon  Zaufania, pod którym  można uzyskać pomoc:

800 12 12 12

Dla wszystkich dzieci i ich rodziców, którzy lubią sprawdzać swoją wiedzę na zakończenie proponujemy quiz on-line. Powodzenia!